Már hónapokkal ezelőtt tervezgettük, hogy kitelepülünk a HAFF-030 –as tájvédelmi körzetbe. Kicsit izgultunk, az idő kegyeibe fogad-e minket. A Tisza parton lévő régi rakodón álló faházat ugyanis nagyon nehéz megközelíteni esős, sáros időben.
A betonúttól több mint 2km-re van, és kézben behordani a felszerelést a cuppogós sárban, nem egy nagy leányálom. Végre eljött a szombat reggel, minden csont száraz, nem esett egy csepp eső sem, merészen vágtam neki az útnak HA8DD Géza társaságában. Egészen a Tisza partig le tudtunk menni autóval, így a nehéz felszerelést nem kellett cipelni.
A felszerelésünk 2db 12V-os 44 és 65A/h aksi, FT-7 a maga 10W teljesítményével, 1db 7MHz-es huzaldipól, és egy 8m magasra összeállítható csőárboc a kikötő kötelekkel. Természetesen sok-sok kaja, 12 üveg ásványvíz, ágyneműk és ruhák. Megérkezésünkkor legelőször a faház központi fűtését kapcsoltuk be, ami egy kb. 50 éves salgótarjáni sparhelt. Füstölt szegény mindenütt, csak a kéményen nem akart jönni kifele a gőz. Egyszer csak megindult és jó meleget tudtunk csinálni a 2 szobás faházban.
A tüzeskedés után a következő dolgunk az antenna kifeszítése volt. Találtunk remek helyet neki, de a dipól közepét az árboccal kicsit feljebb emeltük, enyhén inverted V lett belőle. No, uccu neki, adjunk tápfeszt az FT7-nek.
Jó színvak módjára sikerült az akku csipeszeket fordítva feltennem. Ennek nagyon nem örült a rádióba korábban általam beépített, fordított polaritás ellen védő dióda amely nagy pukkal az örök vadászmezőkre szenderült. Furcsa is volt hogy kikapcsolt állapotban is ívet fogtam a csipeszekkel. Gyors meglepődés és leizzadás után a rádió szétszerel, dióda kihajít, amellyel elszállt a további színvakoskodás és próbálkozás lehetősége. És lőn, a készülék túlélte, elkezdtük hangolni az antennát.
A sok fa között sikerült mégis jó SWR értéket beállítani. Közben felmértük a terepet, lehetőségeket és elkezdtünk egy listát írni, amelyre a legközelebbi kitelepüléshez szükséges dolgok kerültek fel. Erre egy W3DZZ antenna és 7-14 -21MHz-es tartalékdipólok felkerültek. Elkezdtem CQ-zni, majd 20 percig egy állomás sem akart meghallani.
Mint később kiderült a terjedés szeszélye tréfált meg, mert 30 perc után „egymást taposva” sorba álltak az állomások a riportokért. Amikor 8DD barátom ült a készülékhez, ő kapott zárlatot. Hálózat hiányában laptop nincs, tárolós billentyű otthon maradt, az általunk vitt kézi billentyűt nem lehetett jól beállítani, a műanyag asztal pedig vízszintes síkban vidáman riszálta magát. Géza barátom a saját hívójelét sem tudta hibátlanul leadni. Csóválta is a fejét rendesen, legközelebb jobban készül. Minimum saját billentyűvel. Nagyszerű volt hallani a 7MHz-es sávot minden városi zavar nélkül. Csendben muzsikáltak az állomások. Itt derült ki, hogy a DX Clusterek mennyire tudják megmozgatni a pontra és összeköttetésre vágyó amatőrtársakat. Amikor lecsengett a dömping, beszélgettünk, és pótoltuk a tűzön izzó fát. Sikerült jó meleget fakasztani. Kb. 25 fok volt a faházban. Közben vacsorát főztünk, a háttérben zümmögött a sávzaj. Lefekvés előtt meg egyszer végiggereblyéztük a sávot, kiosztva pár pontot a HAFF diplomához. Másnap reggel korán keltünk és rádiózással kezdtük a napot. Majd következett a reggeli és közben a sávzaj adta a reggeli "filingjét". Egyszer csak két falat fasírt közben egy W5-ös állomás kezdett CQ-zni első hívásra visszajött, igaz 449 riportot kaptunk, sebaj, jobban esett a reggeli folytatása… Délelőtt a faházon végeztünk el egy kisebb TMK-t, elvágtuk a fázós rágcsálók útját, több helyen befoltozva a faház oldalát. Ebéd után még rádióztunk egy keveset, majd elkezdtük lebontani a technikát és haza indultunk.
Nagyon jól éreztük magunkat! Csend, nyugalom, térerő-mentes mobiltelefon! Gyönyörű az őszi Tisza- part, amely fergeteges szín-kavalkáddal pompázik! Hamarosan megismételjük a kitelepülést, magunkkal hozzuk a „hiánylistára” felírt technikát.
Igyekszünk több alkalommal birtokba venni a HAFF-030 TK déli csücskét a KN06CJ QRA kockából.
VY 73,44 de HA8FY Zsolt , HA8DD Géza